Mar 14, 2023 3 min read

Сила імені в літературі: Поглиблений розгляд розвитку персонажів

Також на
Сила імені в літературі: Поглиблений розгляд розвитку персонажів

Лише рано-вранці, здригаючись від кофеїнового передозування, я зрозуміла, яку круту книжку ми написали.

Звісно, я і до того знала, що за кожною, здавалося б, простою сценою ховається ціла низка підтекстів: якісь ми заклали з самого початку, а якісь вклала наша підсвідомість.

І все ж я була приємно здивована, коли виявила нашу любов до деталей, навіть у таких дрібницях, як імена персонажів.

Про що може розповісти нам просте ім'я в книжці? Наприклад, ми можемо побачити, що предки Фреї Аксельсен були переселенцями з Норвегії. Або ж сенс може бути закладений у самому його імені. Ім'я "Фрея" у скандинавській міфології носила богиня кохання, похоті та тріумфу (але з цією богинею не все так просто).

Втім, ці відсилки на міфологію — це рівень початківців.

Головна героїня нашої першої книги, Фрея Аксельсен, представляючись, вимовляє своє повне ім'я:

Фрея глянула на вентиляцію, а жінка сховала пістолет у декольте і простягнула руку для потиску. Фрея відчула мозолі на пальцях.

— Сьюзан, — сказала жінка.

— Фрея, — відповіла Фрея. — Фрея Аксельсен.

— Ходімо, Фреє, — сказала Сьюзен, потискаючи руку дівчини, — поки за нами не прийшли китайці. Вони люблять білих жінок, я знаю.

Але найголовніше, коли Фрея пишається собою і хоче підкреслити свою унікальність і відокремити себе від решти світу:

Фрею накрила хвиля обурення ─ вона, Фрея Аксельсен, ніколи б не опинилася в такій ситуації.

Це було задумано і вирішено з першої хвилини, і саме з цього починається наша історія:

Сьогодні Фрея Аксельсен збиралася встановити новий рекорд.

Але заглибившись у власний текст, ми виявили, що інші персонажі також використовують цю техніку і дотримуються певного патерну у використанні імені Фреї.

Наприклад, Пан К., її куратор. Він називає Фрею повним ім'ям лише в критичні для нього моменти. На відміну від героїні, яка несе своє "Я" з гордістю, він звертається до неї "Фрея Аксельсен", коли розчарований або гнівається на неї.

— Ти не знаєш! — люто перебив її Пан К. — Ти нічого не знаєш, Фрея Аксельсен, але це не заважає тобі творити твою дурню!

Або маніпулює.

— Ти Фрея Аксельсен, — сказав куратор. — А не вбивця.

Або хоче дорікнути.

— Ти мене зовсім не знаєш і не розумієш, Фрея Аксельсен, — сказав куратор.

Деякі персонажі взагалі не використовують повне ім'я Фреї, а називають його зменшувальну форму:

— Знаєш, лялечко, я тут думав: “Бляха, сподіваюсь, я не наплюю кров'ю на паркет, а то Фрейка розлютиться". І це навіть не твій паркет.

А деякі люди поділяють з Фреєю почуття щодо її імені.

Доктор не зміг стримати м'якої посмішки.

— Будь ласка, даруйте мені, Фрея Аксельсен, що я додам до всього сказаного ще й те, що я радий познайомитися з вами особисто.

Пан К. — один із ключових другорядних персонажів нашої історії. Його ім'я — не просто алюзія. Це ім'я, яке, на відміну від Фреї, герой обрав для себе сам. І воно відображає його особистість.

З одного боку, Пан К — непересічна інтелектуальна людина з безмежно багатою уявою. Письменник, якому не вдалося побудувати літературну кар'єру через трагічні обставини, але який сприяв створенню світу, яким ми його знаємо. Він винайшов і згодував нам Наратив, змусивши нас довіряти всьому хорошому, в що ми віримо, і ненавидіти все погане, чого ми уникаємо.

Пан К. не може ні присвоїти собі авторство свого витвору, ані вийти з тіні. Навіть його конфіденти, яких він курує, не знають його справжнього імені, хоча вони працюють разом.

Кажуть, що ім'я людини — це наймиліший і найважливіший звук у будь-якій мові. Але коли інші персонажі, такі як Фрея та доктор Фердрехельс, з гордістю вимовляють свої імена, Пан К. зробив усе можливе, щоб ніхто не вимовив його ім'я вголос.

Він так старанно його приховував, що тепер навіть не може представитися.

Одного вечора Панові К. — який тоді ще не був Паном К. — зателефонував його найкращий друг з Єльського університету. Той був редактором на телевізійному каналі, а Пан К. працював у газеті. Друг, схвильований, повідомив Пану К. що він дізнався щось неймовірне.

— Ким же ви тоді були, Пане К? — запитала Фрея.

Фрея Аксельсен, натомість, набуває сили. Наприкінці книги, коли події доходять до кульмінації, і героїня стикається з багатьма випробуваннями, частота вживання "Фрея Аксельсен" у тексті зростає в кілька разів. Її ім'я тепер є не лише свідченням її існування, але й її щитом і мечем.

— Кому ви це повинні, моя люба Фреє? — запитав доктор.

— Собі. Якби я зраджувала себе щоразу, коли поставала перед важким вибором, це була б не я, — відповіла вона.

Адже Фрея Аксельсен була зіркою у світі бізнес-коучингу. А в бізнесі виживає той, хто не боїться робити вибір.

Хоча наприкінці книги Фрея Аксельсен вже не та людина, якою була на початку, вона не помічає цих змін. Її трансформація відбувається органічно, без внутрішнього конфлікту та болю, який часто супроводжує переродження особистості.

У той час як Пан К. буквально розколюється навпіл — на чоловіка з ім'ям з минулого, який назавжди втратив свою мрію, і безіменного куратора Тіньового Уряду — Фрея настільки зміцнюється в своїй самості, що її ім'я перетворюється на символ.

Символом і незмінним орієнтиром для самої дівчини.

Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Psychothrone.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.