Apr 16, 2023 9 min read

Персональні бази знань і "другий мозок": Вичерпний посібник для розуміння хайпу (перед тим як тратити час та гроші)

Також на
Персональні бази знань і "другий мозок": Вичерпний посібник для розуміння хайпу (перед тим як тратити час та гроші)
Table of Contents

У цій статті я розповім вам про механізми, що лежать в основі управління персональними знаннями. Знаючи механізми — фундаментальні правила, по яким працюють усі методи — ви зможете вибрати інструмент, що підходить саме вам. Ба більше, не витрачати гроші на непотрібні додатки, курси, шаблони та консультації.

Чому на часі розбиратись в персональних базах знань?

Багато людей записують свої ідеї в блокноти, але мало хто йде далі цього етапу. Якщо ви вже накопичили велику кількість інформації і не знаєте, як її впорядкувати — персональна база знань може стати для вас дієвим рішенням.

Або, у гіршому випадку, ви прочитали в інтернеті, що персональна база знань допоможе вам поліпшити свою продуктивність. Або креативність. Або життя. І тепер вам хочеться з'ясувати, який метод найкращий. Пік інтересу прийшовся на часи коронавірусу, коли людям не було що робити в карантині, і з тих пір стух.

Та на тлі ШІ-буму — і росту кількості тредів у Твітері та статей на ArxiV, які треба прочитати, щоб зоставатись в курсі™ — тема організації персональних знань знову воскресла.

Коли я був активним учасником спільноти з управління знаннями, люди здебільшого приходили з брендами, а не з проблемами. Замість того, щоб запитати — як написати дисертацію чи організувати читацький побут — люди питали на кшталт: «Чи підійде мені Zettelkasten?», «Чи зручний bullet journaling?», «Чи дійсно працює PARA?» або «Чий ‘Другий мозок’ кращий?».

У мене була відповідь. Я використовую метод Zettelkasten вже три роки і написав усі свої статті за його допомогою. Я навіть написав крутяцьку науково-фентезійну книгу «План Тиші» про коучку з Тіктоку, яка вступає в ряди Ілюмінатів, щоб боротися з колапсом мультиверсу. За обсягом досліджень по фізиці та конспірології, «План» тягне на докторську дисертацію. Знаю точно, бо пройшов шлях від американського репетитора до продакт-менеджера — також за допомогою свого Zettelkasten.

Я не заплатив ні копійки, щоб навчитися всьому цьому, і навіть заробив кілька місячних зарплат на консультаціях, за якими прийшли по сарафанному радіо. Тому мені є що розказати на тему.

Отож, люди зверталися до мене та спільноти за порадою. У більшості випадків виявлялося, що для вирішення їхніх проблем особиста база знань не потрібна. Список справ, якісний сон і записник вирішували більшість проблем. Люди поверталися до свого життя (або намагались і далі шукати накращий мікроскоп для забивання цв’яхів), а я зібрав солідну добірку кейсів

Аж поки у 2022 році я не зареєструвався у Твіттері і не виявив, де весь цей час ріс корінь зла.

У Твіттері з кожної праски продають так, наче завтра потоп і голод. "Другий Мозок", Zettelkasten, PARA, GTD. З-під конвеєра йдуть ОС для фрілансерів, ютуберів та сантехніків — так називають електронні органайзери під задачу. Кожен метод — найкращий; кожен допоміг заробити шестизначні суми; кожен щасливий власник щедро ділиться секретами на Gumroad. Розмаїття методів і широта можливостей відкриваються так швидко, що аж вкачує.

Особиста продуктивність — як гамірний базар на Сході. Ви можете виторгувати лампу з джином — але, швидше за все, віддасте корову за звичайнісінькі, не магічні боби.

Тому я поясню, що таке методи управління знаннями, за що варто заплатити, а за що не можна купити за гроші. Ніякого конфлікту інтересів: тут я продаю свою художню книгу, а не консультації чи шаблони.

Експерти з продуктивності борються за вашу увагу за допомогою інструментів продуктивності. Ринок спостерігає. MJ.

Точка входу: простий блокнот

Коли у людини з'являється забагато ідей — власних чи чужих - які вона хоче зберегти і використати пізніше, вона заводить собі блокнот. Неважливо, фізичний він чи цифровий - це вже база знань.

Якщо база знань стає надто великою, в гру вступають інструменти — закладки, позначки чи різні категорії записів. Блокноти теж розмножуються і еволюціонують. Ось у вас Pinterest для ідей для ремонту та красивих пейзажів, iNotes для прозрінь після душу, а в закладках браузера — статті, які ви більше ніколи не хочете відкривати.

Більшість людей зупиняються на цьому. І стають жертвами тих, хто ризикує рушити далі.

Бо якщо вам не щастить, багаж інтелектуального мотлоху розростається настільки, що це вже набір сторінок з посиланнями, тегами, категоріями та томами. Це можна назвати персональною вікі — або персональною базою знань, якщо хочете звучати по-розумному.

Або ви дійсно захочете, щоб ваш мотлох став персональною вікі. Тому що ви не можете працювати без вашої добірки фрагментів коду, збережених відео з YouTube та колекції мемних реакцій. Але копатися в цьому смітті вже нестерпно, і з кожним разом стає все гірше і гірше.

У найгіршому випадку, ви бачили в інтернеті людей, які регулярно копаються в купах інтелектуального сміття і досягають великих успіхів. І ви вирішили, що якщо почнете створювати свою власну купу, то все у вашому житті налагодиться. (Ви помилялися, і витратите багато зусиль і грошей на непотрібні вам практики і додатки — замість того, щоб проводити час зі своєю сім'єю).

Точка неповернення: методи управління знаннями

На цьому етапі ви вже використовуєте спеціалізовані програми для управління знаннями, такі як Notion, Roam або Obsidian. Ви переглянули кілька відео про управління знаннями. І ви точно чули про методи управління знаннями.

Ви використовували ці методи навіть у своєму блокноті: наприклад, позначали важливе, цікаве та рецепти закладками різного кольору. Проте з часом значення кольорів забулося, і тепер наявність рецептів збиває вас з пантелику. Або ж рецепти були єдиним, що вартувало запису — і тепер вам доводиться виловлювати їх з моря крінжових думок ваших минулих "Я".

Саме для вирішення таких проблем і існує управління знаннями.

Повноцінний метод передбачає, що ви будете зберігати інформацію певним чином. Наприклад, ви можете додавати (або не додавати) посилання між нотатками, додавати (або не додавати) теги до нотаток, писати (або не писати) виключно у форматі ієрархічних списків. І якщо ви дотримуватиметеся методу протягом деякого часу, то досягнете певного результату.

Наприклад, Zettelkasten пропонує писати дуже маленькі нотатки, пов'язувати їх між собою за спільними ознаками і регулярно переглядати отриману базу знань. Він стверджує, що таким чином ви зможете швидко створювати нові рішення на основі минулого досвіду, а ідеї залишатимуться актуальними і органічно впроваджуватимуться, з часом накопичуючи посилання на нові ідеї, ресурси та факти.

З іншого боку, PARA стверджує, що ви повинні керувати не знаннями, а проєктами. Якщо ви визначите сфери життєвих завдань (сім'я, робота, фінанси) і зберете ресурси для їх вирішення, то зможете ефективно втілювати свої проекти. А будь-яку використану або поки що непотрібну інформацію можна покласти в архів. PARA обіцяє, що, зібравши всі свої знання, цілі та завдання в одному місці — наче в старому письмовому столі — вам буде легше зосередитися і впроваджувати зміни у своєму житті.

Я залишаю вам десятки інших методів для вивчення вдома. Головне — завжди задавати собі три питання:

  1. Що вам потрібно конкретно робити за цією методикою?
  2. Який конкретно має бути результат?
  3. Уявіть, що ви зробите це 1000 разів. Чи досі воно варто того?

Спробуйте відповісти на ці питання за допомогою пар "причина" —> "ефект" + "вартість". Наприклад, "якщо я буду записувати нотатки з прочитаних книг на окремі картки" —> "мені буде легше пов'язувати ідеї з різних книг для формування загальної картини". І, щоб заземлитись, додайте зверху "мені потрібно буде опрацьовувати кожну книгу після того, як я її прочитаю".

Все ще звучить привабливо?

Картинка з мого чорновика з використання Zettelkasten, що ілюструє частину послідовності методу. Такі картинки - це НЕ те, що вам потрібно.

Який метод зрештою найкращий?

Правда, яку важко проковтнути, полягає в наступному:

  1. Методи управління знаннями працюють.
  2. Того самого методу не існує з біологічних причин.

Так, якщо ви вестимете персональну базу знань за допомогою якогось методу — будь-якого методу — вам не доведеться витрачати енергію на те, щоб усе запам'ятовувати. Ви не втрачатимете прогресу при перерві вивчення теми, навчатиметеся ефективніше і зможете легко опрацьовувати великі джерела, як-от книги чи курси. На відміну від пам'яті, база знань зберігається з часом.

Крім того, існують потужні дослідницькі інструменти, побудовані на цих методах. Наприклад, Panda OMICS, який замінює читання сотень медичних статей на політ над графом закономірностей розвитку хвороб, ліків і симптомів — використовуючи спеціальну методику (і штучний інтелект). Obsidian такий чудовий, тому що він був побудований з урахуванням методу Zettelkasten.

Ні, при цьому не існує правильного методу для управління особистими знаннями. Це пов'язано з трьома причинами.

  1. Різні методи призначені для різних завдань. Наприклад, Zettelkasten — для опрацювання великих обсягів даних і літератури з подальшою компіляцією їх у творчий проект протягом тривалого часу. PARA — для зберігання всіх справ і нотаток в одному місці, щоб залишатися сфокусованим.
  2. Ці методи працюють насамперед за рахунок формування звички. Ваш мозок вчиться покладатися на зовнішнє середовище для вирішення проблем. Будь-який метод, навіть який ви придумаєте самостійно — якщо він не заскладний — допоможе вашому мозку творити ефективніше і швидше.
  3. Методи не працюватимуть без позитивного зворотного зв'язку. Тобто, якщо ви відразу не застосуєте свою базу знань у дії — щоб отримати відчутні результати — ваш мозок пригостить вас кортизолом, щоб ви перестали витрачати час на дурниці.

Правильно, три причини. В той час може запам'ятати лише сім речей, і п'ять з них за замовчуванням вже зайняті такими речами, як їжа, війна, секс і котячі відео. Таким чином, суперечки про те, який метод управління особистими знаннями є найкращим, не припиняться ніколи.

Все тому, що порівнювати ефективність методів важко, а відтворювати такі порівняння ще важче. Крім того, більшість людей не стикаються з завданнями і не ведуть спосіб життя, де їм потрібен другий мозок. Як наслідок, вони забивають цв'яхи мікроскопами і пишуть блоги, порівнюючи, яким гелієм краще заправляти їх домашній МРТ-апарат для пошуку копійок в штанях перед пранням.

Зрештою, розгорнутий записник, що лежить у вас на столі на виду — з завданнями на сьогодні, написаними від руки — дуже ймовірно підвищить вашу продуктивність краще за будь-який додаток. А стікери на екрані (і на холодильнику) допоможуть вам керувати особистими знаннями та відстежувати звички.

Демонстрація від PandaOmics. Потужний інструмент для людей, які створюють, наприклад, ліки. Ви створюєте ліки?

Чому тоді люди влазять в це?

Бо продаж магічних ритуалів, які вирішать усі ваші проблеми — це чудовий бізнес, мабуть, найдавніший на планеті. Особливо, якщо позбавлення від марності життя коштує всього $10 за книжку, $50 за шаблон Notion або $2,999 за курс з Тіаго Форте - залежно від глибини вашого відчаю та гаманця.

Завдяки агресивній рекламі та феномену соціального порівняння, люди активно впроваджують методи персональних баз знань. Потім вони ретранслюють, як добре їм стало, як частину своєї пост-купівельної поведінки. І через уже вкладені зусилля та гроші, котрі викликають неприйняття втрат, заперечують відсутність результату. Коло замикається.

І надивившись на щасливих та успішних людей в інтернеті, чергова фірма вирішує впровадити Zettelkasten. Для себе та своїх працівників, сподіваючись збільшити надої від своєї корови без збільшення порції корму.

💡
Я теж так робив, і стаття про мої гріхи в управлінні знаннями буде далі. Підписуйтесь на наш канал «Психотрон», якщо цікаво, або тримайте пильне око на DOU.
Пересічні поціновувачі "Другого мозку". Я розповім, як їм це вдалося, і тільки протягом наступних 24 годин це БЕЗКОШТОВНО:

Висновок

Жоден метод побудови персональної бази знань не дає позитивного ефекту без інвестицій часу та зусиль. Навіть з ШІ. Крапка У.

Навіть PARA, покликаний зробити життя простішим і наочнішим, не матиме ефекту, якщо ви не витрачаєте години на ретельне ведення нотаток і виконання завдань.

То що, персональні бази знань — це зло?

Ні! Якщо ви працюєте з великими обсягами інформації, багато створюєте і вам потрібно швидко мобілізувати свої ресурси, методи управління знаннями створені для вас.

Погляньте на відеомонтажерів, дослідників чи розробників (на себе, ага): вони завалені даними та кодом. Вони створюють бібліотеки матеріалів, впорядковують джерела та цитати, і використовують контроль версій для управління кодом. Всі вони користуються певною формою управління особистими знаннями, щоб вижити. Але чи буде розробник заводити репозиторій для роздумів після душу, і гілки в ньому для вражень від книг?

Нарешті, давайте порахуємо ціну.

Дві години на тиждень на нотатки складають вісім годин на місяць. Цього достатньо, щоб закінчити поганий або почати хороший курс фотошопу. Навчіться фотобашу, і зможете створювати з Midjourney не те, що ШІ-бог пошле, а що хочеться. До найдрібніших деталей. У тому числі для інших людей, що можуть за це платити.

Вуаля — і у вас є портфоліо того самого ШІксперта™.

Майстерний процес фотобашу від Лінкольна Г'юза. Геймдев і кіностудії часто використовують цю техніку для створення концепт-арту.

Який кращий виторг за 8 продуктивних годин життя — це, чи десяток нотаток з глибокими думками™, 3 ресурси в архіві (2 статті в Medium і те єдине відео, яке ви не полінувалися зберегти), і 5% прогресу в області "Самовдосконалення"?

Кожен вирішує для себе сам. Для мене найкраще було б, якби ви почитали мою дружиною книгу «План Тиші». Ну і завітайте на наш канал «Психотрон».

«План Тиші»
«План Тиші» — науково-фентезійний трилер Констанції та Сітамета. Успішна бізнес-коуч Фрея несподівано потрапляє у світ Ілюмінатів. Озброєна лише своїм досвідом коучингу та лайфхаками з продуктивності — чи зможе Фрея здолати древній штучний інтелект і Корпорацію Збору, що розбирає мертві світи?
Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Psychothrone.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.