Nov 30, 2023 2 min read

По обновках ChatGPT, або як замутити ШІ-стартап, що не здохне

Також на
По обновках ChatGPT, або як замутити ШІ-стартап, що не здохне

Якщо хтось пропустив — OpenAI викотили мультимодальний режим ChatGPT. Це коли ти в одному чаті ШІ може створювати картинки, бачити їх, запускати код і читати документи. І навіть створювати ШІ-асистентів для вузькопрофільних задач, даючи їм доступ — наприклад — до читання вашого календаря, щоб керувати графіком.

Але головна драма новин в тому, що обновка ставить могильний хрест на 100500 сервісах типу askyourpdf.com. Вони дозволяли аналізувати документи з ШІ; шукати інформацію, створювати підсумки й ставити питання. Щоб це працювало, ці сервіси різали документи на шматки й векторизували їх — грубо кажучи, знаходили числове значення змісту. Ці значення складали в спеціальну базу даних, а потім підсовували релевантні фрагменти в контекст ШІ.

Працює це так. Наприклад, користувач питає "Як звали мого кота?", і у цього питання вектор [1, 2]. Де 1 — це семантичний зв'язок з котом, а 2 — з іменем. Після цього береться база даних уривків з документа, і шукається найближчий, наприклад: [1.01, 1.98] "Якби у мене був кіт, його б звали Сім-Сім".

І коли для користувача здається, що це розумний ШІ читає його документ, для ШІ запит користувача виглядає ось так.

System: Ти доскоцький ШІ-допомагач. Використовуючи контекст документа користувача, відповідай на запитання.

Assitant: На сторінці 12 документу "Untitled.pdf", написано. "Якби у мене був кіт, його б звали Сім-Сім".

User: "Як звали мого кота?"

Вулична магія, загалом, була не першого ґатунку. Інструкція буквально лежить в документації API в якості Hello word. А тепер це все роблять OpenAI самі: якісно, з API та гарним інтерфейсом. Використовують, до речі, опенсорсний Qdrant, як і Grok Маска.

Всі дивуються, як OpenAI могли підкласти таку свиню своїм же клієнтам, що приносили справно гроші за доступ до API. Я ж вважаю, що свиня — як Чеховське ружжо — висіла на стіні з самого початку.

І заряджена ця свиня була довгостроковою стратегією OpenAI.

Для OpenAI вигідно, щоб якнайбільше послуг, великих і маленьких, інтегрувались з їх ШІ; а люди — такими послугами масово користувались. Для цього треба, щоб кожен Тарас і Микола мав свою суперідею, як ШІ йому може допомогти. Тоді довгостроково вийде заробити сотні мільярдів.

Але біда в тому, що без наочного прикладу, суперідея у Тараса й Миколи не з'явиться. Знаєте, коли випустили до людей GPT-3, p ідентичними можливостями до ChatGPT, що підняв фурор рік назад?

У 2020 році.

І чули ви про нього у 2020 році? Мабуть, ні. А якщо і чули, то не сприймали серйозно.

Лише хіба якщо ви ветеран AiDungeon, де задроти грали з ще зовсім молодим ШІ в ігри, що змушували OpenAI трястись від жаху. 50 відсотків сесій були збоченим NSFW, і сам автор есею до цих 50 відсотків приклав руку. Але OpenAI відмовились від легких грошей і перекрили кран, що приносив їм мільони.

Бо щоб ШІ став приносити мільярди, йому потрібна була база.

Я читав якось інтерв'ю, де в OpenAI розповідали, що їх технологія large language model completions була нікому не потрібна. Доки в GPT не з'явилась частина “Chat” — простий і зрозумілий інтерфейс. І понеслось. Їх чат з ШІ став основою для набагато складніших застосунків — наприклад, автоматичного керування промисловими системами кондиціювання приміщень.

А все почалось з того, що творцям дали міцну базу в вигляді інтерфейсу чату.

Тому тепер, OpenAI просто підняли рівень бази. З 6 листопада, база вже не просто чат з ШІ. Тепер це і зв'язок ШІ з зовнішніми API, і читання великих документів, і 128 тисяч токенів безпосереднього контексту, який ШІ може сприйняти.

Так, вони знищили ринок на кількасот мільйонів доларів ARR. Та не просто знищили, а випололи його, як бур’ян — щоб посадити насіння ринку на кількасот мільярдів.

А ті, хто будував стартапи на попередні хиткій базі — немов ті ластівки, що звили гніздо на біотуалеті для будівельників.

Сподіваюсь, вони встигли висидіти яйця.

Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Psychothrone.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.