Table of Contents

Я працюю продактом в EduTech на ринку США — до недавніх пір, будував платформу для студентів коледжів та репетиторів, де студентам допомагали вчитись, слідкувати за дедлайнами та не вилетіти з коледжу. До того, орав ниву освітніх послуг: будував бакалаврам навчальні плани, консультував магістрів в науковій літературі, вирішував для Ph.D. питаннячка з методологіями досліджень.

Тому хто, як не я, принесе вам новину:

ШІ вбиває репетиторів

Погано стало всьому ринку англомовної освіти, особливо для старшої школи та вищої освіти. Публічні компанії типу Chegg линяють на 40%+ ціни акцій, і так і не відновлюються — це в цілому відображає цифри фінансового впливу ШІ в вигляді ChatGPT. Досталось як і великим маркетплейсам з пошуку репетиторів, так і мутним конторам, де люди з бідних країн пишуть домашки за миску рису

В перекладі українською, мова йде про сотні мільйон доларів щорічної виручки.

Механіка падіння, на мою думку, така:

 1. Присадка лідогенерації: студенти не йдуть з питаннями про навчання в пошук, де можна побачити рекламу, а відразу до ШІ. ШІ вирішує більшість типових питань, і далі студенти не йдуть.
 2. Присадка конверсії: перш ніж платити за підписку чи послуги (на ринку США допомога студенту вартує від $30 в місяць), студенти стали пробувати спершу ШІ. ChatGPT коштує $20 в місяць і може все. Bing Chat з GPT-4 всередині й здатністю читати документи — безплатний.
 3. Проблема ретенції: "кити" і "черепахи", великі клієнти що приносять прибутки, відвалюються від продуктів, бо нарешті можуть впоратись з навчанням самостійно.

Одне що добре — ринок як тополя: нехай нахилився до самого долу, але не помер. І не схоже що помре в найближчі роки. Тому я не пішов з торбою по світу жити виключно з консультацій та доходу з «Плану», а будую зараз освітній ШІ-продукт.

Тому ми можемо поставити головне питання.

Як так сталось, що першими ШІ замінив не програмістів і не письменників, а репетиторів?

Відповідь на це питання полягає в унікальній комбінації освітнього "ринку болю" в США, інформаційної моделі сучасної освіти та можливостях штучного інтелекту. Все це розглянемо в цій статті.

Проблеми ринку допомоги з домашкою були й без ШІ

Ринок репетиторства та «homework help», де домашні роботи пишуть за студентів, працюють шляхом «закриття болів». Освіту в США часто здобувають люди, що не можуть дозволити собі її — фінансово, по наявності часу та здібностей. Але життя — будь то обов’язкова переатестація чи пошук роботи — вносить свої корективи. Феномен «без бумажки ти букашка» додатково підгодовує лобі коледжів — пожирачів студентських кредитів. Лише за останні 20 років, навчання на бакалавра з поправкою на інфляцію подорожчало на ~50%, підручники — у два рази.

Вища освіта США — це буквальне втілення мему «цей пан заплатить за все». Он навіть Трамп в ковід не забанив візи для іноземних студентів-китайців — бо вони везуть гроші.

Source: Chart of the Day: The Astronomical Rise in College Textbook Prices Vs. Consumer Prices and Recreational Books | American Enterprise Institute - AEI

Тому левова частка ринку послуг репетиторів — це відповіді на елементарні питання, яких у студента просто немає ресурсу вирішити чи нагуглити самому. І щойно з'явився ШІ, здатний відповісти на будь-яке питання, розбещені ледарі, котрим вирішували домашки африканці, стали сумлінними ШІ-nabled студентами. Як і «ледарі», котрі ішачать на двох роботах після занять, щоб звести кінці з кінцями та нагодувати дітей — для них ШІ теж став паличкою-виручалочкою.

Виручалочкою, що коштує за місяць як година роботи самого дешевого репетитора.

Але тут є нюанс.

Не всім студентам ШІ здатен допомогти

Не так багато студентів можуть добитись від ШІ хорошого результату. Чимало студентів не отримують результату взагалі, але встигають втомитись від биття в ШІ-бубон: здаються чи роблять домашку самі. Хтось нагенерував на сяк-так дурного та й послав професорові, а той поставив погану оцінку. А студент вилетів і платить тепер кредит за недоотриманий диплом, працюючи в Маці. Чи їде назад в Індію або Китай, до розгніваних батьків, брати від них паска.

Ба більше, багатьом студентам навіть не треба успіху чи хорошої оцінки. Їм потрібно збавитись від болю: нестачі часу, сил, хисту до науки. І наявність хоч якогось рішення, де не треба діставати гаманець та занурюватись в нюанси роботи з репетитором, руйнує весь ринок домашніх робіт.

Бо простіше випити пігулку, коли щось болить — і виростити піздєцому п’ятої стадії як тамагочі — аніж йти до лікаря. Навіть якщо лікар дешевий; навіть якщо прийде до тебе додому в зручний час. І якщо ти той самий лікар, який «закривав болі», а тут винайшли ібупрофен — цілуй тата в коліщата.

Звісно, зостаються школярі та студенти, що готуються до іспитів. Червонокнижні учні які дійсно хочуть щось знати; та ті, хто вчиться серйозному коледжі, де пресують за навчання. Їх підпирають робочі люди, яким кожен рік треба набрати бали професійного розвитку булшітом, Але таких не так багато.

Це ілюструє нам титан ринку Chegg, який закрив у 2021 платформу з тисячами живих, справжніх репетиторів, що обслуговували тих, хто хоче вчитись. В користь куди більш вигідного тоді продукту — бази відповідей на задачі, наче ГДЗ. Відповіді писав ШІ-егрегор з плоті й душ тисяч індусів на офісах, з зарплатою в $4.5 за годину нічної зміни.

Ну а тепер Чеґґ кричить.

Чеґґ так і не відновився з того часу, як оприлюднив квартальний репорт з впливом ШІ на ринок.

І запускає свої власні ШІ-прокладки, донавчаючи GPT-4 на індусах, щоб збутись їх навіки. Та божиться, що не все так погано. Я дійсно вірю, що їх датасет відповідей на тести — то велика перевага. Крім того, є надія і на ринку освіти.

ШІ також треба вчитись (але репетиторству все одно хана)

Як і Чеґґ, я також вважаю, що буде певне відновлення ринку і повернення попиту після хвилі хайпу. Доступ до ChatGPT масово баниться коледжами, пійманим студентам ставлять «незадовільно» цілими групами. Хоча автодетектори ловлять лише самих нахабних, у викладачів є власна евристика — складно не помітити, коли вчорашній мовчун защебетав соловейком.

Крім того, користування ШІ — то специфічне уміння. Потрібно:

 1. Вміти написати промпт. Яке і собі складається з двох нетривіальних для людини умінь: виразити свій намір словами, та зробити ці слова зрозумілими для мовної моделі.
 2. Вміти завантажити власні дані в мовну модель так, щоб вона працювала з ними продуктивно.
 3. Знати, які задачі конкретна мовна модель здатна виконати добре, а які — ні. Здатності змінюються з часом, і не завжди на краще.

Всі ці компетенції звучать як ідеї для стартапу, і не одному мені. Є інструменти типу Jenni, які допомагають писати домашки, беручи на себе важку частину роботи з ШІ — ідеальний мультитул американського студента. Таких інструментів буде дедалі більше.

Але Jennі все ще недостатньо, щоб отримати результат без розуміння роботи ШІ. І виходить, альтернативою репетитора для студента стає уміння комбінувати ШІ-інструменти — а головне, розрізняти булшіт від істини. Інакше привіт, D (трійка з мінусом) з English 101. Тому з часом, категорія «студентів болі», котрі не хочуть і не будуть навчатись принципово, зрозуміють, що ChatGPT — теж бо-бо. І повернуться до своїх репетиторів.

Та все одно, цільова аудиторія репетиторських платформ розсіюється. Хтось не доходить навіть до пошуковиків, де платформи купують клієнтів через рекламу. Хтось не готовий платити мінімальну заробітну плату Індії, не кажучи вже про США, коли платить $20 в місяць за ChatGPT.

Шукати клієнтів на такому ринку — це як набирати воду в відро з цівки душу. Напір той самий, що з крана, і вода та сама — але через розсіювання потоку, у води відро потрапляє менше.

A meme about filling the bucket from a tap versus filling a bucket from a shower
Так ШІ бачить ситуацію на ринку.

І цей ринок вже не врятувати. Не тільки тому, що бізнесам, що звикли брати клієнтів з тугого потоку пожежного гідранта, непросто адаптуватись ловити краплі з душу. Фундаментальна причина інша.

Репетитори на вихід, освітянам приготуватись

Бо технологія лупить голоту першою. Але коли голота закінчиться, то добереться і до кореня проблем.

А проблема не в трешових викладачах-дідах в Україні, роботу яких важко вважати освітою. І навіть не в трешових курсах в коледжах США про те, що зелена жаба Пепе погана і нацистська. Справа в самій побудові американської освіти навколо моделі питання-відповідь.

По цій моделі, освіта виконала задачу, якщо студент може дати правильну відповідь на запитання. Розв'язати проблему. Здобути результат. Звучить непогано в теорії, вірно? Не маючи ключів, не вивчивши матеріал і не здобувши вмінь, студент не дасть відповіді на запитання.

Ось тільки ChatGPT — точніше, InstructGPT — це технологія створена і вишколена для того, щоб на запитання відповідати. Тому ШІ може тупити на будь-чому, але проходити екзамени, щонайменше, на задовільно. А на сомельє — так взагалі на відмінно.

Бали зі статті Business Insider, нормалізовані до 100-бальної шкали для рівномірного порівняння між різними іспитами.

Так, рішення для проблем моделі питання-відповідь є — дискусії, спільні проєкти, командна робота студентів. Оцінка процесу навчання, а не результату, і далі по списку. Але ці рішення не дешеві.

Не дешеві, першочергово, для університетських лобі, які намагаються заробити на кожній дрібниці. Наприклад, як вже я показував, ріст цін на підручники перевищує інфляцію США в декілька разів. Ба більше, кожен рік виходять нові редакції та видання, щоб зробити наявні матеріали застарілими. Крім того, щоб відійти від моделі питання-відповідь, викладачам треба платити достойну зарплату та забезпечити їм більше фізичного простору та інструментів для взаємодії.

І про фізичний простір я не просто так кажу. Для більшості студентів, навчання зосереджується на виконанні завдань в їх приватному онлайн-кабінеті коледжу. Там вирішуються домашки, проходяться тести, і навіть здаються екзамени. Це економічно вигідно: можна брати студентів більше, чим влазить в кампус, а один викладач може тягнути цілу купу курсів — немов той трактор українського фермера, що буксирує танки.

По самих скромних оцінках, як мінімум половина американських студентів брала хоч один онлайн-курс в рамках здобуття балів-кредитів вищої освіти. А по нескромних, домашня робота в фізичних коледжах все одно здається і перевіряється онлайн. З неї складається чимала частина оцінки.

Тому потуги перевести екзамени на папір та явку живцем, як це зробили деякі університети Австралії та США — то для багатих. А для звичайних людей, як завжди, все залежить від того, куди повернеться світ.

А от куди світ повернеться — хтозна

Навіть на прикладі медичної освіти, в якій я знаюсь трохи краще, ніж в інших, мені важко дати бодай якийсь прогноз.

Наприклад, для стримування руйнівних для економіки капіталізму трансформацій, університети можуть перейти з екзаменів на групові проєкти, портфоліо та дискусії. Вища освіта переживе свій ренесанс: з`являться нові системи та протоколи. ШІ з загрози стане інструментом, як комп’ютер став необхідністю, замінивши комп’ютери людські. Це зробить освіту різко дорожчою, а отже менш доступною.

І хтозна, що з цього вийде. Вилікують зміни ринок «безбумажкобукашництва», через який в США медсестри також здобувають повноцінну вишку, а лікарі вчаться все життя? Або ріст цін на дипломи просто затягне пояс на животі робочого класу, коли й так вже шлунок затягнули під горло?

Може й по-іншому бути. Сама економіка капіталізму і ринок можуть вирішити за себе — і просто забити на ризики ChatGPT в освіті. Тоді паном, що платить за все, стане не студент, а споживач, якого будуть лікувати медики з дипломами написаними ChatGPT. Якщо нема грошей, звісно, на допомогу лікарів з дорогих університетів.

А ще може бути так, що в таких критичних індустріях, як медицина, люди просто вимруть. Залишиться лише еліта, що керує медичними автохірургами. Дивлячись на успіхи ChatGPT в діагностиці та керуванні фізичними об’єктами, це вже не звучить фантастикою.

І якщо вимирання індустрії й мільйонів працівників в них здаються фантастичними — то ось так виглядає Детройт, де накрилась індустрія автомобільна з глобальним подорожчанням нафти.

А так — колишні міста золотошукачів в росії, що накрились без постійного переливання ресурсів радянської імперії.

А як будуть виглядати міста після AGI?


Реальність, звісно, буде трохи менш драматична і куди менш впорядкована, а тому заміксує всі варіанти водночас. Будуть і робохірурги, і комбайни, і погана освіта, і дорогі дипломи. Стартапи будуть злітати й падати, а лідери ринку — йти на дно, гордо здійнявши голову, разом зі своїм ринком.

Залежати від ШІ — не можна. Не використовувати — ризиковано. А за ваші рішення нести відповідальність вам одним.

Джерела

Дані для дослідження

 1. Nearly 1 in 3 College Students Have Used ChatGPT on Written Assignments - Intelligent
 2. 26% of teachers have caught a student cheating using ChatGPT (Study.com survey)
 3. Over 89% of students have used ChatGPT to help with a homework assignment. Study.com study.
  1. 48% of students admitted to using ChatGPT for an at-home test or quiz,
  2. 53% had it write an essay, and 22% had it write an outline for a paper.
 4. New U.S. data show jump in college students' learning online (insidehighered.com)
 5. College professors are going back to paper exams and handwritten essays to fight students using ChatGPT — Business Insider.
 6. List: Here Are the Exams ChatGPT and GPT-4 Have Passed so Far (businessinsider.com)

Кейси

 1. The instructor of a STEM grad program in the USA failed 15 students who used ChatGPT for their project reports. He noticed that they cited papers that did not exist and wrote like native speakers, which was suspicious for international students.
 2. Australian teachers on their preventive measures. Mostly by increasing enagement in class.
 3. r/OpenAI - Caught using ChatGPT in college. Student, together with 10 classmates, caught using ChatGPT. A lot of interesting narrative about student attitudes and workarounds.
 4. r/Teachers - May 2023, 8 grade school Student cheated over and over wrote final paper on chatgpt
Great! You’ve successfully signed up.
Welcome back! You've successfully signed in.
You've successfully subscribed to Psychothrone.
Your link has expired.
Success! Check your email for magic link to sign-in.
Success! Your billing info has been updated.
Your billing was not updated.